2 grudnia 2007

Klasyfikacja obserwacji NOLi

Raporty UFO podzielone zostały przez SEPRA (Service d' expertises des phenomenes de rentrees atmospheriques - Służba rozpoznawania obiektów wchodzących w atmosferę; do 1988 r działającej pod nazwą GEPAN) na dwie główne grupy i następujące podgrupy:
1. OBSERWACJE DALEKIE - doniesienia, w których oglądano niezidentyfikowane obiekty z odległości ponad 150 m
a) nocne światła- traktowane jako UFO, kiedy wykonują niezwykłe manewry, zmieniają prędkość lub kierunek, występują w nieszablonowych konfiguracjach, mają nietypowe kolory albo świecą niezwykłym blaskiem, a więc w takim wypadku,gdy z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć uznanie zjawiska za obiekt naruralny
b) dzienne manifestacje - niezwykłe obiekty latające widziane w pełnym świetle dnia; mogą mieć kształt cygara, kuli, trójkąta, bumeranga, jaja, a nawet główki od szpilki
c) obserwacje radarowo-wizualne - UFO zaobserwowane dzięki radarowi.
Uwzględniane są tu stosunkowo rzadkie przypadki, kiedy obserwacji radarowej towarzyszy subiektywna relacja świadka dotycząca tego samego zjawiska. Odrzucono raporty o UFO wykrytych wyłącznie za pomocą radaru, ze względu na duży procent przypadków występowania zakłóceń, które mogą pojawiać się na ekranach przyrządów, zwłaszcza wówczas, gdy przeszukiwanie radarowe odbywa się na niewielkich wysokościach. Zastrzeżenie 'podwójnej identyfikacji' staje się obecnie mniej istotne, ponieważ wiele samolotów cywilnych i wojskowych, wyposażonych jest w transpondery indywidualnej identyfikacji dla radarów cywilnych i wojskowych. Obcy obiekt pojawiający się bez żadnej elektronicznej wizytówki w przestrzeni powietrznej może zatem być UFO. [1]

2. BLISKIE SPOTKANIA - przypadki, kiedy świadek znajdował się bliżej niż 150 m
a) bliskie spotkania pierwszego stopnia - UFO dostrzeżone z niewielkiej odległości, nie wchodzi w interakcję z otoczeniem.
b) bliskie spotkania drugiego stopnia - UFO fizycznie wpływa na materię ożywioną i/lub nieożywioną otoczenia: zwierzęta są wystraszone, osmalona ziemia, pojazdy i urządzenia tracą sprawność, np. milkną radia, gasną światła, silniki samochodowe przestają działać, itp.
c) bliskie spotkania trzeciego stopnia - świadek widzi załogę UFO. Początkowo SEPRA odrzuciła raporty o komunikowaniu się załogi z UFO oraz wykluczała relacje o uprowadzeniach, zakładając, że autorami takich doniesień nie mogą być rozsądni, racjonalnie myślący i godni poważania ludzie. Po pewnym czasie niektóre przypadki tego rodzaju zaliczono jednak do bliskich spotkań trzeciego stopnia. Obecnie są one klasyfikowane jako
d) bliskie spotkania czwartego stopnia - z uwagi na fakt, że zaistniała potrzeba dokonania bardziej szczegółowego podziału zjawiska, a system klasyfikacji SEPRA nadal jest powszechnie stosowany przez analityków UFO.
e) bliskie spotkania piątego stopnia - to nic innego jak eksperymenty genetyczne, implantowanie ciał, czy sex - a wszystko to oczywiście na promach kosmitów... [1]

3. Klasyfikacja obserwacji UFO:
- NL - Nocturnal Lights (Nocne Światła) - obserwacje nietypowych świateł na nocnym niebie, których wygląd i dziwne ruchy nie dają się wyjaśnić w kategoriach znanych źródeł światła.
- DD - Daylight Discs (Dzienne dyski) - dzienne obserwacje obiektów, lecących lub unoszących się nieruchomo w powietrzu, znajdujących się w znacznej odległości od świadka.
- RV - Radar Visual (Obserwacje Radarowo-Wizualne) - jednoczesne obserwacje wzrokowe nieznanych obiektów na niebie i ich echa na ekranach radarów.
- CE I - Close Encounter of The First Kind (Bliskie spotkania I stopnia) - obiekt obserwowany z odległości nie większej niż 200 m, nie oddziaływający na otoczenie i człowieka.
- CE II - Close Encounter of The Second Kind (Bliskie spotkania II stopnia) - obiekt obserwowany z odległości nie większej niż 200 m, oddziaływający na otoczenie w rozmaity sposób, pozostawiający w nim mniej lub bardziej trwałe ślady.
- CE III - Close Encounter of The Third Kind (Bliskie Spotkania III stopnia) - obiekt obserwowany z dowolnej odległości wraz z jego humanoidalną (rzadziej niehumanoidalną) załogą. Ten typ obserwacji dzieli się na siedem podgrup:


1. Typ A (CE-III-A) - obserwacja istoty / istot wewnątrz UFO.
2. Typ B (CE-III-B) - obserwacja istoty / istot wychodzących bądź wchodzących do UFO.
3. Typ C (CE-III-C) - obserwacje istoty / istot w pobliżu UFO.
4. Typ D (CE-III-D) - obserwacje istoty / istot w rejonie obserwacji UFO.
5. Typ E (CE-III-E) - obserwacja istoty / istot bez jednoczesnej obserwacji UFO.
6. Typ F (CE-III-F) - manifestacja UFO podczas której obserwator słyszy dziwny dźwięk lub głos.
7. Typ G (CE-III-G) -"wzięcia" [2]

Do innych obserwacji powiązanych z UFO należą także kręgi zbożowe.

źródła:
[1] http://forumzn.katalogi.pl/temat845/
[2] http://pl.wikipedia.org/wiki/UFO_(obiekt_lataj%C4%85cy)

Tekst [2] udostępniany na licencji GNU Free Documentation License

Brak komentarzy: